Ayakta Sallama Nasıl Bıraktırılır?

Ayakta Sallama Nasıl Bıraktırılır?

Bebekleri Ayakta Sallamayarak Uyutma

Sallayarak Bebek Uyutma ağlayan bebekleri uyutma yöntemlerinden birisi. Anneler bebeklerini kucaklarında, beşikte veya bez yardımı ile sallayarak uyutma yollarını denerler. Ancak en çok kullanılan yöntemlerin başında bebeklerin ayakta sallanması gelir. Göz bebeği bebeklerimiz oturduğumuz yerde ayaklarımızın üzerine konularak pratik bir şekilde uyumaya bırakılır. Bu şekilde bir yöntem kolay geldiği için annelerin çok tercih ettiği bir yol.

Aynı zamanda babalar tarafından da bu yöntem kullanılarak çocukların uyutulması anneler tarafından oldukça sık talep edilir. Bunun nedeni belirli bir süreden sonra bebeklerin bunu alışkanlık haline getirmeleri ve ayakta sallama yapılmadan uyuyamaz hale gelmeleri. Bazen çok kısa sürede uyuyan çocuklar ayaklar hareket ettirildiği an uyanmakta.

Ayakta Sallama

 

Sallayarak Bebek Uyutma yöntemini kullanmak isteyen anne ve babalar bu yöntemi;

  • Pratik bir yöntem olduğu için,
  • Bebekler bu şekilde rahat uyuduğu için,
  • Babalarında en kolay bu şekilde bebeği uyutabildiği için,
  • Bebeklerin gözleri önünde uyumasını sağladığı için kullanırlar.

Ayakta sallayarak uyumaya alışan bebekler bir süre sonra başka yöntemler kullanılsa da huzursuz olur ve uyumaz. Alışkanlık kazandıktan sonra anneler için bebeklerini uyutmanın başka yolu kalmaz. Buda belirli bir süre sonra anne ve babalar için oldukça sıkıntılı bir hale gelir.

Ayakta Sallama Nasıl Bıraktırılır?

Ayakta sallama alışkanlığı ani bir refleks göstererek hemen bıraktırılmaz. Bu durumda bebek uyku konusunda direnir ve eski alışkanlığını arar. Oldukça zor bir şekilde uyur veya huzursuzluk çıkarır. Bu nedenle aşama aşama bu durumdan kurtarmak en iyi yoldur. Bebekleri ayak üzerinde sallama alışkanlığından vazgeçirmek için farklı yöntemler ve tavsiyeler bulunur.

Ayakta Sallamayı Bıraktırma Yolları konusunda ilk deneme yapabileceğiniz bebeğinizi ayakta yatırıp çok hafif bir sallama yaparak ve bu sallamayı giderek azaltarak buna alışmasına sağlamak. En son noktada ayakta yatırıp hiç sallamadan uyuma alışkanlığını kazandırmak olabilir. Bu şekilde bebek alışkanlık kazanabilir. Bununla birlikte düz bir zeminde yatma alışkanlığı kazanması için kendi yatağında hafiften sallama yöntemi ile ayaktan vazgeçirmeyi deneyebilirsiniz.

Başka bir yöntemi ise bebeğin dikkatini çekecek çeşitli oyunlar ile uyku konusunda ikna yöntemidir. Bu yöntemde bebeğin uyku vaktini hatırlatacak müzikli bir oyuncak ya da en sevdiği oyuncağını birlikte yatma arkadaşı yapmak faydalı olabilir. Anne sesinden güzel bir türkü, şarkı veya ninniye alıştırmak ve uyuması esnasında onun yanında kalmak yine bu alışkanlığını unutturabilecek bir şeydir.

Sallayarak Uyutmaya Çözüm yollarından biriside uyku eğitimidir. Uyku eğitimi için sizin istediğiniz ortamda uyumaya yardımcı olacak ve bebeğin huzurlu bir şekilde uykuya dalacağı ortamı oluşturmak gerekir. Peki bu nasıl olacak? Sallayarak bebeklerin uyumasından kurtulmak için verilecek eğitimde;

  • Bebeğinizin nelerden hoşlandığını bilmeli ve ona göre bir ortam hazırlamalısınız,
  • Bebeğin uyku saatinin geldiğini hatırlatacak bir işaret deneyimlemesini sağlayın,
  • Bebeğin genelde aynı saatlerde uyumasına özen gösterin ve bu saate alıştırın.

Ayakta Sallama Nasıl Bıraktırılır?

Ayakta Sallamayı Bırakmak İsteyen Annelere Tavsiyeler

Anneler açısından giderek sıkıntılı bir durum haline gelen ayakta bebek sallama alışkanlığını ortadan kaldırmak için tecrübeli annelerin tavsiyelerini dinlemek işe yarayacaktır. Ancak ayakta sallamayı bırakmak isteyen anneler için bilinen birkaç tavsiye şunlardır;

  • Düz bir yatağa alınan bebek anne karnındaki hareketlere benzer şekilde hafifçe yatağa dokunmak suretiyle hareket ettirilir. Bu şekilde minik hareketler bebeğin kendini rahat hissetmesine neden olur ve uykuya dalmasını kolaylaştırır.
  • Sallayarak Uyutmaya Çözüm yollarından birisi bebeği yatağına yatırdıktan sonra kafa kısmını hafifçe sallamak. Kafa kısmı sallandığı anda tüm vücudu sallanıyormuş hissine kapılacak ve uykuya dalacaktır. Bu sallamaların dozunun her defasında daha yavaş ve daha az yapılması alışkanlığın ortadan kalkmasına neden olacaktır.
  • Başka bir yöntem ise bebeğin yatırıldıktan sonra sallanmadan hafif bir şekilde pışpışlanması ve bu şekilde uykuya dalmasının sağlanması olacaktır.

Ayakta sallamaya alışan bebeklerin bu alışkanlıklarından bir an önce kurtulmaları gerekir. Çünkü zaman geçtikçe ayakta uyutma konusunda birtakım sıkıntılar ortaya çıkar. Bu durum ilk önceleri pratik bir yöntem gibi gözükse de zaman içinde anne için çekilmez bir hal alır. Bebek bir süre sonra sallama alışkanlığı nedeniyle uyumasa da ayakta sallanmayı talep eder hale gelecektir.

Ayakta Sallamayı Bıraktırma Yolları konusunda anneler daha tecrübeli annelerden de birçok yöntem ve tavsiye alır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu bebeklerin psikolojik olarak çok fazla etkilenmeden ve huzurlu bir şekilde ayakta sallama alışkanlıklarından vazgeçmelerini sağlamak olacaktır.

 

Bebek bakımı konusunda daha fazla içerik için Bebek Bakımı kategorimizi ziyaret edebilir, paylaşımlarımızdan ilk haberdar olmak için Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir