Bebeği Sallayarak Uyutmaktan Vazgeçirmek

Bebeği Sallayarak Uyutmaktan Vazgeçirmek

Bebeği Sallayarak Uyutmaktan Vazgeçirmek

Bebeği Sallayarak Uyutmaktan Vazgeçirmek hamilelik sonrası süreçte ebeveynlerin en çok zorlandığı aşamadır. Bebeklerin elde ettiği bu alışkanlığı ortadan kaldırmak için birtakım yöntemler denemek gerekir. Öncelikle bebeklerin sallama alışkanlığını hemen kesmek oldukça zordur. Alıştıra alıştıra bu eylemden vazgeçirmek en iyi yoldur. Ani bir reflekse ben artık bebeğimi sallamayacağım demekle bu iş olmaz. Mutlaka bebeğin huzurunu kaçırmadan ve onu iyi bir şekilde motive ederek bu işi yapmak gerekir.

Bebeği Sallayarak Uyutmaktan Vazgeçirmek için kullanılan bazı yöntemler şunlardır;

  • Öncelikle bebeğin uyuyacağı ortamın uykuya rahat dalabileceği bir şekle getirilmesi gerekir. Bunun için odanın loş bir ortamının olması iyidir. Bebeğin uykuya dalmasından sonra uyanması söz konusu olmuş ise hassas bir ses tonu ile konuşmak ve sakinleşmesini sağlamak tekrar uykuya dalmasına yol açar.
  • Bebeğin uyuması için onun sevdiği bir müzik açmak veya hafif kısık bir sesle ninni söylemek işe yarayacaktır.
  • Belirlenen uyku saatlerinde uyku zamana geldiğini ona hatırlatacak işaretler geliştirilmeli ve uykuya dalması sağlanmalıdır. Uyku saati düzenli hale geldiğinde uyuması son derece kolay olacaktır.
  • Bebeğin uyuyamama nedenlerini anlamak için iyi bir gözlem yapmalı ve onun neden uyuyamadığını bilmelisiniz. Bu bebeğin uyku uyuyama nedenini ortadan kaldırmanıza ve rahat uyumasına yarar.

Bu yöntemlerin dışında bebeğin uyku saati öncesinde ona aynı objeyi sunarak uyku vaktinin geldiğini hatırlatabilirsiniz. Örneğin çok sevdiği bir oyuncağı ile yatması konusunda alışkanlık kazandırabilir ve uyku saati geldiğinde bu oyuncağı ortaya çıkarabilirsiniz. Bu her oyuncağı gördüğünde uyku vaktinin geldiğini anlamasına neden olacaktır. Bebeklerde Sallama Alışkanlığı gidermenin bir diğer yolu ise beşiğe asılacak ve onun ilgisini çekecek bazı aparatlar ve oyuncaklardır.

Sallama Alışkanlığından Vazgeçirecek Tavsiyeler

Bebeği Sallayarak Uyutmaktan Vazgeçirmek

Beşiklerin üzerine takılan ve bebeğin dikkatini çeken sesli ve görsel uyarıcılar sayesinde uykuya dalması daha kolay olabilir. Bebeğin anne ile birlikte yatağa uzanarak onun güvende olduğu hissini vermesi ve hafifçe pışpışlayarak uyumasına yardımcı olması da etkili bir yoldur. Sallama alışkanlığı olan bebeklerin bu alışkanlıklarını başka kötü alışkanlıklar edinerek ortadan kaldırmaya çalışmak ayrı bir sorunun ortaya çıkmasına neden olur.

Bebeklerin ayakta sallama alışkanlığını kırmak için beşikte sallamaya alıştırmak bu alışkanlığın devam etmesine neden olur. Dolayısı ile sallama alışkanlığından vazgeçirmek için başka ilgi alanı yaratmak ve buna alıştırmak faydalı olacaktır. Bebeklerde Sallama Alışkanlığı ortadan kaldırılırken onların psikolojik olarak en az etkileneceği yöntemler tercih edilmelidir. Bebeğin anneye olan güvenini sarsacak bir yol denenmemeli.

Ayrıca ne olacak canım ağlar ağlar susar gibi bir takım can sıkıcı metotlara asla geçit verilmemeli. Bu bebeğin psikolojik durumunu olumsuz etkiler. Anneler bu alışkanlığı kazandırdıkları sevgi ile bebeklerinin alışkanlıklarından vazgeçmelerini teşvik etmeli. Bebekleri yatağın üzerine koyarak onun yanında sessiz bir şekilde kalmak birçok kez işe yaramış bir yöntem. Bu şekilde kendini güvende hisseden bebek uykuya dalacaktır.

Bebeklerin belirli bir süre geçtikten sonra uyku saatleri geldiğinde herhangi bir şey yapmadan yataklarına konulduğunda uykuya dalmalarını sağlamak en ideal yoldur. Bebeği Sallayarak Uyutmaktan Vazgeçirmek annelerin de rahat bir nefes almasını sağlayacak ve işleri için vakit kazanmalarına neden olacaktır. Bebeklerin kendi kendilerine uyumalarını sağlayan anneler huzura kavuşur.

Bebeklerde Sallama Alışkanlığı

Bebeklerde Sallama Alışkanlığı

Bebeklerde Sallama Alışkanlığı doğumdan itibaren ortaya çıkar. Bu alışkanlık bazen bebeğin meme emerken hafiften sallanması, bazen de kucakta sallama yöntemleri ile kendini gösterir. En çok kullanılan yöntemlerden birisi bebeklerin ayakta sallanmasıdır. Bebeklerin uyku konusunda akla gelen ilk yöntem sallama yöntemidir. Eskilerden başlayarak günümüze kadar tüm anneler bebek sallama alışkanlığı kazanmış ve bu yöntemle bebeklerini uyutmuşlardır.

Bebeklerde sallama alışkanlığının oluşmasına neden olan aslında annelerin kendileri. Bu şekilde alışan bebekler bir süre sonra bu alışkanlıklarından vazgeçirilmek istense de bu kolay olmaz. Bebeklerin sallayarak uyuması yöntemi birçok şekilde ve zeminde olur. Beşikte, anne kucağında, bir beze konarak, meme emerken, ayakta sallayarak vb. Gibi birçok yöntemin ana unsuru sallama eylemidir.

Bebeklerde Sallama Alışkanlığı kazanıldıktan sonra bıraktırmak içinde ciddi bir mücadele vermek gerek. Bebeklerin bu kadar kolay bir şekilde sallanma alışkanlığı kazanmaları anne karnında bulundukları ortamdan kaynaklanır. Anne karnında bebek sallamaya benzer bir ortamda bulunur. Aslında sallanma alışkanlığını anne karnında kazanır da demek yanlış olmaz. Bebek ilk doğduğu andan itibaren sallama eylemi ile kendini anne karnında hisseder ve rahat uyur.

Bebek bakımı konusunda daha fazla içerik için Bebek Bakımı kategorimizi ziyaret edebilir, paylaşımlarımızdan ilk haberdar olmak için Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir