Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider?

Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider?

Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider?

Hamile egzersizleri
Hamile egzersizleri

Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider? Doğum sonrası kadınlarımız tarafından en çok endişe duyulan konuların başında doğum sonrası oluşan göbek gelmektedir, özellikle fiziğine dikkat eden kadınlar tarafından çok önemli olan bu konunun çözümü ise oldukça basit, gelin birlikte Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider? sorusunu cevaplandıralım.

Bir bedende 2 farklı canı taşımak annelerde hem duygusal, hem fiziksel olarak yadımlanamayacak kadar zor bir süreçtir, bu süreçte gerek hormonal değişim, gerek daha fazla beslenmek gerekse de kısıtlı hareket imkanı nedeniyle vücutta istenmeyen kilolar oluşabilmekte doğum sonrasında ise kişi bu kilolardan rahatsız olarak bu kilolardan kurtulmak isteyebilir.

Elbette ki hamilelik süreci içerisinde yapılan yürüyüşler, basit egzersizler ve sağlıklı beslenme gibi şeyler ile vücutta oluşacak bu istenmeyen kilolar minimal seviyeye çekilebilecektir ancak bunları atlamış kişiler içinde dünyanın sonu değildir. Doğum sonrası yapılabilecek diyetler, egzersizler ve tıbbi müdahaleler ile Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider? sorusu oldukça kolay biçimde cevaplanabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu süreç çok ciddi sabır ve dirayet gerektirmektedir.

Doğum Anında Ne Kadar Kilo Verilir?

Hamilelik sürecinde kilo alan ve bu sorunu kafaya takan birçok kişinin en merak ettiği konuların başında doğum anında yani bebek vücuttan ayrıldıktan sonra ne kadar kilo vereceğidir, standart bir doğum sonrası hamile bir kişi yaşayacağı sıvı kaybı ve bebeğin vücuttan ayrılması sebebi ile ortalama 13-14 kilo kaybetmektedir, kilo kaybı süreci doğumdan sonraki haftalarda da devam edecektir, ancak göbek görüntüsü ve şişkinlik vücutta bir süre daha devam edecektir.

Zamanla hem mideniz hem rahminiz tekrar küçülmeye başlaması ile vücudunuz ideal ölçülerine dönecektir, ancak bu süreç özellikle emziren anneler için geçerlidir, bebeğini emziren bir anne günde ortalama 500 kalori kaybetmektedir, tüm bu etmenler göz önüne alındığında doğum sonrası göbeğinizden endişelenmeniz gereksizdir, vücudunuzun kendini toplaması çok basit egzersizler ve çeşitli diyetler sayesinde 1-1,5 yıl süre içerisinde kolaylıkla kendisine gelecektir, eğer ki hamilelik sürecinde beslenmenize ve egzersizlerinize dikkat ettiyseniz bu süre çok daha kısalacaktır.

Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise ağır egzersizler ve ani kilo kaybı yaşatan diyetlerdir, bunlardan uzak durulması hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça kritiktir.

Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider 2
Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider

Sezeryan & Normal Doğumdan Sonra Göbek Nasıl Gider?

Bu göbekten kurtulmanız dediğimiz gibi sıkı bir süreç ve iradeye bağlıdır neler yapmanız gerektiğini gelin birlikte inceleyelim;

Öncelikle sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı hazırlayın, burada diyet yapmaktan kastetmiyoruz, sağlıksız gıdalardan uzak durulması ara öğünlerin atlanmaması ve yemek saatlerinin planlaması oldukça önemlidir, vücudunuz süt üreteceği için diyet yapmak size oldukça zarar verebileceği gibi vücudun süt üretmemesine de sebep olabilir. Bunun yanında anne sütünü arttıracak gıdalar tüketerek günlük kalori yakımınızı arttırabilirsiniz.

Yapmanız gereken ikinci şey ise göbek bölgesini toparlamak için yapılacak egzersizlerin yapılması, özellikle karın kaslarına yönelik olan plank, mekik gibi egzersizler bu süreçte uzak durulması gereken egzersizlerdir, doğum sonrası ayrılan kas lifleriniz bu egzersizler sebebi ile zarar görebilir ve çeşitli rahatsızlıklar meydana getirebilir.

Özellikle doğum sonrası 6. hafta itibari ile başlayacak hafif tempolu kısa soluklu yürüyüşler ve esneme hareketleri bu süreçte sizlere yeterli olacaktır.

Üçüncü ve son aşama ise en zor aşama olacaktır, bilindiği gibi tüm kilo verme durumlarında uyku düzeni oldukça önemlidir, ancak yeni doğan bebeği olan bir kişinin bunu sağlaması oldukça zordur, bebeğinizin uyku düzeni ile kendi uyku düzeninizi aynı seviyeye getirmek sizleri bir nebzede olsa bu süreçte rahatlatacaktır.

Diğer Sorularınız

Sezaryen doğum kiloları nasıl verilir?

Sezaryen doğum kilolarını endişe edilmemesi gereken bir durumdur vücudun zamanla kendisini toparlayacağı hesaba katılır ise 3. hafta sonrasında başlanacak olan hafif tempolu yürüyüşler sizin için yeterli olacaktır.

Doğumdan ne kadar süre sonra spora başlanılır?

Doğum sonrası vücuttaki bazı kaslar ve lifler zorlanacağı için minimum 3.haftaya kadar beklemek gereklidir, 3. hafta sonrası hafif yürüyüşlere 3. aydan sonra ise vücudu çok zorlamayacak pilates vb sporlara başlayabilirsiniz.

Emziren anneler diyet yapabilir mi?

Elbette ki herkes gibi emziren annelerde diyet yapabilir, ancak vücudun süt üretmesi için gereken miktarların tespiti için mutlaka biz doktor kontrolünde bu diyetin sağlanması gerekmektedir. Uygulayabileceğiniz hamile diyetleri hakkında bilgi almak için sitemizde bulunan Hamile Diyetleri bölümünü ziyaret edebilirsin.

Doğum sonrasında sarkan göbek nasıl toparlanır?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi vücut kendisini zamanla toparlayacaktır, 3. ay sonrasında ufak tefek egzersizler ile vücudunuza yardımcı olabilir ve bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Facebook sayfamızı takip ederek içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Instagram sayfamızı takip ederek içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Hamile Yaşam’da bulunan sağlık makaleleri tavsiye öneri niteliğinde olup ciddi durumlar yada şüphelerde hekiminize danışmanız şiddet ile önerilir, aksi durumlarda hamileyasam.com sorumluluk kabul etmez.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir