Emziren Annenin Beslenme Rehberi 2021

Emziren Annenin Beslenme Rehberi 2021

Emziren annenin beslenme rehberi  yeni annelerin merak ettiği bir konudur. Doktorunuzdan doğrudan alacağınız bilgiler öncesi fikir edinebilirsiniz.

Emziren annenin beslenme rehberi sayesinde kendinize sütünüzün daha da çoğalacağı bir liste oluşturabilirsiniz. Yenmesi ve yenmemesi gerekenleri bütün olarak ele almalı ve kendi ekstra durumlarınızı da belirlemelisiniz.

Emziren Annenin Beslenme Rehberi Humana Çayı

Birçok yeni annenin kullandığı humana çayları ek takviye isteyenler için ihtiyaca karşılık verir. Sütünüz bir nedenle az geliyorsa, doktorunuza sorarak bu çaydan kullanmaya başlayabilirsiniz.

1 . Humana Çayı Ne İşe Yarar?

C vitamini açısından zengin olduğu için tavsiye edilen humana çayı doğru ve düzenli biçimde kullanıldığında sütü çoğaltır.

2. Emziren Anneler Ne Yemeli?

Emziren annelerin besin açısından yeteri kadar bebeğe gerekenleri vermesi son derece önemlidir. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durarak yüksek besin değeri olan ürünlere odaklanmalısınız. Paket ürünlerin katkı maddeleri çocuklardaki bağışıklık sistemini çökertici etki yapmaktadır.

  • Yeni anne olan ve bebeklerini emziren kadınlar listelerini oluştururken mutlaka uzmanıyla beraber karar vermelidir. Lohusalıkta anne beslenme listesi genel bir alışkanlık haline getirilebilir. Kendi fiziksel sağlığınız başta olmak üzere sütünüzden geçecek olan besinleri ekstra önemsemelisiniz.
  • Yeni hücre oluşturmaya katkısı olan gıdalar önceliğiniz olabilir. Örneğin süt, yoğurt ve ayran tüketimi gün içinde aksatılmamalıdır. Her gün birkaç bardak bu ürünlerden tüketebilirsiniz. Sütü olabildiğince açık alarak kaynatmalısınız.
  • Emziren anne diyeti listesi için her gün düzenli olarak sebze ve meyve grubundan 5-6 porsiyon almalısınız. Tahıl grubundan ürünlerle de 5-8 porsiyon eklenebilir. Besinleri hafif pişmiş şekilde az yağlı veya doğrudan haşlama ile almanız önerilir. Örneğin makarna haşlamasında salata ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Besin değeri yüksek bir yağsız yiyecektir.
  • Düzenli olarak et ve yumurta almalısınız. Birer parça et tavuk veya yumurta alınabilir.

3. Emziren Anneler Ne Yememeli?

Kırmızı lahana, turp, salatalık gibi bol gaz yapan yiyecekleri az kalmanız gerekir. Meyvelerden de portakal, mandalina, greyfurt vs. gibi ürünlerden az almalısınız. Brüksel lahanası, pırasa gibi sebzeler besin değeri yüksek olsa da bebekte aşırı gaz yapabilir. Kuru fasulye, nohut, barbunya da az alınmalı veya gazı önceden tüketilmelidir. Gaz yapan yiyecekler yerine sağlıklı besleyici alternatifleri eklemelisiniz.

Daha fazlası için facebook sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir