Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı?

Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı?

Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı?

Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı?
Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı?

Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı? Sorunun cevabına geçmeden önce gerdek gecesi nedir? Açıklamakta fayda var. Erkek ve kadının evlendikten sonra birlikte geçirdikleri ilk gece gerdek gecesi olarak isimlendirilir. Bu gecede çiftler birbirlerini yakından tanıyarak ilk cinsel birlikteliklerini gerçekleştirir. Bu gecede genel olarak çiftlerin büyük bir kısmı herhangi bir korunma yöntemi kullanmaz. Bunun en büyük sebebi ilk geceden hamili kalınmaz düşüncesidir.

Ancak gerdek gecesinde hamile kalınma durumu söz konusu olabilmekte. Genel olarak hamile kalmak isteyen kişiler düzenli bir ilişki gerçekleştirdikleri süreç içerisinde hamile kalır. Bu sürenin normal hali ilk altı ay olarak kabul edilir. Korunmayı bırakan çiftlerin %85’i bir yıl içinde hamile kalır. Gerdek gecesi hamile kalma riski adet döngüsü ile de ilgili bir konudur.

İlk Gecede Hamile Kalmak istemeyenler için garanti yöntem korunma yollarından birini kullanmak. Ancak bu yol denenmek istenmiyorsa dikkat edilmesi gereken hamile kalma riskinin ne derecede olduğunu tespit etmek. Adet döngüsü içerisinde üreme aralığı yumurtlamadan önceki 5 gündür. Ovulasyon günü tespiti yapılarak ihtimal değerlendirilir.

İlk Gecede Hamile Kalma İhtimali Nedir?

İlk gecede hamile kalma ihtimali yumurtlama dönemine denk gelip gelmemesi ile yakından ilgili bir konudur. Ovulasyon dönemi ise hamile kalma riski yüksektir. Erkek spermi ile kadın yumurtasının döllenmesi ile hamile kalınır. Ovulasyon kadınların her adet dönemi için yumurtlama yapılmasını anlatan bir terim. Adetin 28 günlük döngüsün 14. Günü yumurtalıktan çıkan olgunlaşmış yumurta karın boşluğuna düşer.

Karın boşluğuna gelen yumurta sperm ile döllenmek için hazır haldedir. İlk Gecede Hamile Kalmak istemeyenler ovulasyon dönemini dikkate almak durumundadır. Bu dönemi bilmek ve ona göre davranmak hamile kalma riskini azaltır. Yumurtlama döneminden birkaç gün öncesi ve sonrası da riskli sayılacak günler. Bunun dışında kalan günlerde hamile kalma riski oldukça düşük olur.

Dolayısı ile gerdek gecesinde damat ve gelinin yapacağı cinsel birliktelik sonucu hamile kalınıp kalınmayacağı yumurtlama dönemine denk gelinip gelinmemesine bağlı. Kadın doğurganlığı için üretilen yumurta her ay bir adet olarak üretilir. Dolayısı ile yumurtlama dönemi dışında kadının hamile kalması söz konusu olmaz. Hamile kalınabilmesi için en riskli dönem de adet döngüsünün orta kısmına gelen günlerdir.

Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı? Sorusuna verilebilecek en iyi yanıt bilinçli olunduğu takdirde bunun önlenebilir olmasıdır. Kadının yumurtlama dönemi dışında bir durum söz konusu ise zaten ihtimal yok denecek kadar azdır. Bunun dışında erkeğin dışarı boşalması veya boşalta anında geri çekilmesi gibi yöntemler de hamile kalma riskini oldukça düşürür.

Gerdek Gecesinde Hamilelikten Korunma Yolları

Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı?
Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı?

Gerdek gecesine giren çiftler bebek istemiyorlar ise ilk geceden itibaren çeşitli korunma yollarından birisini kullanabilir. Bu şekilde gebelikten korunulmuş olur. Yöntem konusunda seçeneklerin hangisini kullanacakları çiftler tarafından belirlenebilir. Doğum kontrol hapı, kondom veya doğum kontrol iğneleri gibi birçok yoldan birisi seçilebilir. İlk Gecede Hamile Kalmak istemeyenler bu yöntemlerin dışında daha riskli olan geri çekilme veya dışarı boşalma yollarını da deneyebilir.

Gerdek gecesinde korunmak istemeyen ancak hamilelik riskinin de en az olmasını isteyen çiftler için en ideal yöntem kadının yumurtlama dönemlerinin takip edilerek buna göre birliktelik gerçekleştirilesi olacaktır. Ancak bu yöntemin net olabilmesi için kadının düzenli bir adet döngüsünün olması gerekir. Aksi takdirde yumurtlama dönemi net olarak kestirilemeyebilir.

Gerdek Gecesi Kızlık Zarı Hamile Kalmayı Engeller mi?

Gerdek gecesini geçirecek çiftlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de kızlık zarının hamile kalmayı engelleyen bir durum olup olmadığı konusu. Gerdek gecesi büyük olasılıkla kızlık zarı delinir. Ancak kızlık zarının esnek olduğu ve delinmediği durumlarda söz konusu olabilir. Kızlık zarı kanamasa da Gerdek Gecesinde Hamile Kalınır mı? Bu durumda da hamilelik söz konusu olabilir.

Kızlık zarının delinip delinmediğinin hamilelik açısından bir önemi yok. Dolayısı ile kızlık zarı esnek olan ve kanamayan bir kadının da hamile kalması mümkün. Dolayısı ile gerdek gecesi kızlık zarından dolayı hamile kalınmayacağı düşüncesi oldukça yanlış bir düşünce. Bu duruma güvenerek ilişkiye girenlerin hamilelik sonrasında şaşırmaması gerekir.

İlk gecede kızlık zarı sağlam olarak kalsa bile diğer şartlar uygun ise hamilelik durumu gerçekleşecektir. Hamilelik oluşumu için erkeğin spermi ile kadının yumurtasının döllenme olayını gerçekleştirmesi gerekir. Bu durum gerçekleştiğinde kızlık zarının durumunun ne olduğunun önemi yoktur.

Bebek bakımı konusunda daha fazla içerik için Bebek Bakımı kategorimizi ziyaret edebilir, paylaşımlarımızdan ilk haberdar olmak için Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir