Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı 2022

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı 2022

Hamilelikte sağ kasık ağrısı normal mi sorusu, birçok kadının cevabını merak ettiği sorulardan birisidir. Vücutta meydana gelen değişimler, anne adaylarının kasıklarında çeşitli ağrılara sebebiyet vermektedir. Bu durum, birçok insanı tedirgin etmekle beraber genelde önemsiz sonuçlar doğurmaktadır. Görülen ağrılar sağ kasık ve sol kasıkta kendisini belli edebilir. Bilhassa sağ kasıkta görülen ağrılar, insanların hamilelikte sağ kasık ağrısı cinsiyet belirleyen bir ağrı mıdır sorusu, gündemdeki özel konumunu muhafaza etmektedir.

Peki ama sağ kasık ağrıları ne kadar normaldir? Bu ağrılar bebek cinsiyetini belirleme noktasında herhangi bir etkisi bulunur mu?


Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı Normal mi?

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı

Sağ kasık ağrısının detaylarına geçmeden önce sağ kasık ağrısının hamilelik sürecinde normal olduğunu ifade edebiliriz. Bilindiği üzere bebek büyürken vücudun da buna ayak uydurması gerekir. Bu noktada hamilelikte sağ kasık ağrısı yaşayanlar, hamilelik sürecinin ilerlemesi ile birlikte bu ağrılarla karşılaştıklarını belirtmektedir.

Rahim büyürken bu büyümeye paralel bir şekilde kasık kısmında da ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrılar vücut, uyum sürecini geliştirmeye çalışmaktadır. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur sorusu kapsamında, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen nedenlerin ön plana çıktığını söylemek olanaklıdır:

  • Gaz sancısı
  • Kabızlık sancısı
  • Doğuma hazırlık kasılmaları

Sağ kasık ağrılarında yaygın nedenler yukarıda belirttiğimiz nedenlerden oluşmaktadır. Bunun dışındaki nedenler için bir hekime danışılması gerekmektedir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Çoğunlukla gebeliğin ilk haftalarında yaşanan ve bazı durumlarda ise gebeliğin son üç aylık döneminde de görülen sağ kasık ağrıları, birçok insanın hamileliğin ilk haftalarında kasık ağrısı ne kadar sürer, sorusu dahilinde araştırma yapmasını zorunlu kılmaktadır. Sağ kasık ağrısının düzenli olarak devam etmesi, hamilelilerin hekim kontrolüne gitmesini zorunlu hale getirmektedir. Kasık ağrıları ile birlikte vajinadan sıvı gelmesi, kanama, idrar yaparken yanma veya idrarda kan görülmesi, ishal vb. belirtiler, hamilelikte kasık ağrısı neden olur sorusu kapsamında kadınların çeşitli tetkiklerden geçmesini mümkün hale getirmektedir.

Ağrınızın şiddetinin artması durumunda ise ;

Alanında uzman kadın doğum uzmanına görünmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için daha faydalı ve güvenilir olacaktır.

Daha fazlası için facebook sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir