Hamileyken Ayva Yemek

Hamileyken Ayva Yemek

Hamileyken Ayva Yemek bebeği güzelleştirir, gamzeli olmaya sebebiyet verir diye bir inanış var. Ne kadar doğru bilinmez fakat, hamilelikte ayva yemenin faydaları çok. Orası kesin! Merak ediyorsanız aşağıya buyrun:

Hamileyken Ayva YemekHamilelikte Ayva Yenir mi?

Gebelik oldukça hassas bir süreçtir. Bu dönemde sebzeler, meyveler, bitki çayları dahi kararında ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir. ‘Her şeyin fazlası zarar’ kuralı bunlar için de geçerlidir.

Gebelikte ayva yenir mi? Diye ikilemde kalmanıza gerek yoktur. Çünkü ayva, vitamin ve mineral bakımından çok zengin bir meyvedir. Dolayısıyla hamilelikte ayva yenebilir. Tabii buna rağmen doktorunuza sormanız iyi olur.

Hamilelikte Ayva Yemenin Faydaları

 • Bağışıklığı Güçlendirir: Bir tane orta boy ayva, günlük C vitamini ihtiyacımızın büyük kısmını karşılamaya yeter. En güçlü antioksidanlardan biri C vitaminidir. Bu özelliğiyle ayva, vücut direncini artırarak anne adayının hastalıklara yakalanmasını engeller.
 • Bulantıya İyi Gelir: Gebelikte bulantı en yaygın şikâyetlerdendir. Hamileyken ayva yemek, mide asit salgısının dengelenmesini sağlar ve bulantıyı giderir.
 • Kilo Aldırmaz: Kadınların günlük kalori ihtiyacı ortalama 1800-2000 kadardır. 100 gram ayva ise sadece 56 kalori içerir. Ayva kalori değeri çok düşük, besin değeri yüksek bir meyvedir. Hamilelikte fazla kilo alımının önlenmesine yardımcıdır.
 • Kötü Kolesterole Faydalıdır: Hamilelikte düzenli olarak ayva tüketirseniz kanınızdaki LDL (kötü) kolesterol seviyesi düşer. Bu da hem sizin hem de bebeğinizin kalp sağlığı için çok önemlidir. Düzenli tüketilirse hamilelikte ayva yemenin yararları, kalp-damar sisteminde de kendini gösterir.
 • Kanserden Korur: Ayvanın bolca antioksidan içerdiğini söylemiştik. Bu nedenle gebelikte ayva yemek vücudumuzun serbest radikallerle mücadele etmesini kolaylaştırır. Bu da kansere karşı korunacağımız anlamına gelir.
 • Cilt Sağlığının Dostudur: Demir, çinko ve bakır minerallerine sahip olan ayva, kan hücrelerinin üretimine yardım eder. Kan hücresi miktarının yeterli olması durumunda organlarımız ve cildimiz gereksinim duyduğu oksijeni alabilir. Bu sayede hem annenin hem de bebeğin cildi beslenip güçlenir. Hamilelik hormonlarının artması sivilcelenmeye ve cilt lekelerine yol açar. Ayva içerdiği polifenolik ile cildi serbest radikallerin zararından korur.

Hamileyken Ayva Yemenin Diğer Yararları

 

 • Kabızlığın Önüne Geçer: Hamilelikte kabızlık sık rastlanan bir sorundur. Lifli besinler sindirim sistemi sağlığının korunmasında büyük rol oynar. Hem kabızlığa, hem de çeşitli bağırsak sorunlarına mânî olur.
 • Kan Şekerini Dengeler: Glisemik indeks, bir yiyeceğin kan şekerini ne kadar yükselttiğini ifade eden değerdir. Örneğin beyaz ekmeğin ve beyaz pirincin glisemik indeksi yüksektir. Ayva ise, düşük glisemik indeksli meyveler arasındadır. GI değeri 35 olan ayva, hamilelikte kan şekerinin kontrol altına alınmasını sağlar. Böylelikle ‘gebelik diyabeti’ oluşmasını da engeller.
 • Vitamin Eksikliğini Önler: Çinko, magnezyum, demir, fosfor, bakır, kalsiyum ve folat bakımından zengin olan ayva besin değeri ile anneyi ve bebeği vitamin yetersizliğinden muhafaza eder. Hamilelikte vitamin ihtiyacı arttığı için, meyvelerle vitamin takviyesi yapmak gerekir.
 • Alerjiyi Önler: Ayva içeriğinde yer alan C vitamini anti-alerjik ve anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir. İltihabı ortadan kaldırır, hamilelikte alerji belirtilerine engel olur. Bu dönemde kadınların cildi daha hassastır. Ayva yemek, alerjik semptomlardan korunmaya yardımcı olacaktır.
 • Kansızlığa Birebirdir: Uzmanlara göre hamile bir kadın günde 27 mg Demir almalıdır. Demir eksikliği kansızlığa, erken doğuma ve başka sağlık problemlerine yol açabilir. Ayva demir açısından iyi bir kaynaktır. Demir üretimini destekleyerek hamilelikte kansızlığa paratoner olur.
 • Şişkinliği ve Ödemi Giderir: Hamileyken ayva yemenin yararları arasında öne çıkan bir diğer husus, idrar söktürücü (diüretik) özelliğe sahip olmasıdır. Aynı zamanda ödem attırıcı bir meyve olan ayva, anne adaylarının daha rahat bir hamilelik geçirmesine yardımcıdır. Hamilelikte ödem en fazla gözlemlenen sorunlardandır. Parmaklarda, yüz bölgesinde, el ve ayaklarda şişlik meydana gelir. Öyle ki her zaman takılan yüzük bile parmağa olmayabilir. İşte ayva idrar söktürücü olduğu için sıvı birikimini giderir ve ödem problemini çözer.
 • Hamilelikte tansiyon yükselmesi, saç seyrelmesi, incelmesi ve dökülmesi gibi sorunlara engel olur.
 • Hamilelikte ayvanın faydaları stres seviyesiyle de yakından ilgilidir. Relaksin ve progesteron hormonlarının artmasına bağlı olarak hamilelikte stres düzeyi yükselir. Öte yandan anneler, ister istemez bebeğinin sağlığıyla ilgili endişe duyar, birçok düşünce aklını karıştırır. Ayva tıpkı yeşil çay gibi stresi baskılar. Sinirleri yatıştırıp kuvvetlendirir.

 

Hamileyken Ayva Yemek Gamze Yapar mı?

Toplumda ‘bir kadın gebeyken ayva yerse bebeği gamzeli olur.’ Şeklind bir söylenti mevcuttur. Fakat bu konuda bilimsel bir araştırma yoktur. Bu tamamıyla bir tesadüf olarak değerlendirilebilir.

Yine bir başka söylentiye göre, anne adayı hem bol bol ayva yeyip hem de ayvanın çukur kısmını bir veya iki yanağına bastırırsa çocuğu gamzeli olur.

Bunlar tecrübî bilgiler arasındadır. Denemenin zararı yoktur fakat kesin gözüyle bakmak, tıbbi bir şey gibi kabul etmek yanlıştır

İçeriklerimizden ilk haberdar olmak için FACEBOOK sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Emziren Annenin Beslenme Rehberi

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir