Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri 2021

Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri 2021

Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri

Kadınların yaşadığı pek çok sorunlar arasında yer alan rahim iç duvarının embriyo üzerindeki etkileri çok önemli bir yere sahip olmaktadır.

Rahim iç duvarının embriyo üzerindeki etkileri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için pek çok araştırmalar yapılmaktadır. Embriyo için son derece önemli olan rahim iç duvarı her zaman araştırma konusu olmuştur. Yapılan araştırmalar sonrasında olabilecek sorunlar tespit edilebilmektedir.

Embriyo İçin Rahim İç Duvarının Önemi

Genel olarak tekrarlayan gebelik kayıplarında embriyonun sağlıklı olmasının önemi kadar rahim iç duvarının önemi de o kadar büyük olmaktadır. Embriyonun büyüyüp gelişmesi için rahim iç duvarına tutunması gerekmektedir. Bu iki faktörden her hangi birisi hatalı çalışması durumunda gebelik gerçekleşmeyebilir. Rahim iç duvarının bu zamana kadar gebeliğe yardımcı olduğu varsayılsa da yapılan araştırmalar sonrasında edilgen değil etkin rol oynadığı kanıtlanmıştır.

Rahmin İç Duvarını Etkileyen Unsurlar

Son derece hassas bir doku olan rahim iç duvarı yapılan özensiz cerrahi müdahaleler sonucunda zede almasına neden olabilir. Bunların başında kürtaj gelmektedir. İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan kürtaj işlemleri deneyimsiz doktorların yapması sonucunda tekrar hamile kalamama gibi sorunları ortaya çıkmasına neden olacaktır. Üstelik yumurta kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun gebe kalmak imkansız olmaktadır. Ayrıca sağlıksız beslenme buna bağlı olarak rahim iç duvarında bozulmaların yaşandığı tespit edilmiştir.

Embriyonun Gelişmesi

Embriyo rahim iç duvarına tutunarak gelişimini tamamlamayı istemektedir. Fakat rahim içi tabakası adeta bir sensör gibi çalışarak embriyonun sağlıklı olup olmadığını tespit etmeye çalışmaktadır. Şayet sağlıklı bir embriyo ise tutunarak gelişmesine izin verilmektedir. Ancak sağlıklı olmayan embriyonun tutunmasını engelliyor. Bozulma yaşanmış iç duvarda ayırt etme özelliği bozulduğundan sağlıksız embriyoların da tutunmasına izin verdiğinden gebelik gerçekleşmemiş olmaktadır.

Her hangi bir nedenden dolayı gebe kalamayan kişiler için yapılan tüp bebek tedavilerinde sağlıklı embriyo yetiştirmenin dışında rahmin iç tabakasından da örnekler alınarak sağlıklı olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu doğrultuda yapılan kontroller sonrasında gebeliğin gelişmesi ve devam ettirebilmesi için gerekli olan tedavi yöntemleri belirlenmiş olacaktır.

İçeriklerimizden ilk haberdar olmak için FACEBOOK sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Gebelikte Şeker Yüklemesi 2021

Bebek Uyutma Yöntemleri

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı

 

Rahim İç Duvarının Embriyo Üzerindeki Etkileri

12 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir