Polikistik Over Hamilelik 2022

Polikistik Over Hamilelik 2022

Polikistik over hamilelik planlaması yapan birçok kişinin mücadele ettiği bir sorundur. Ancak polikistik over olmasına rağmen çocuk sahibi olanlar da vardır.

Polikistik Over Nedir?

Yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşumuyla karakterize bir hastalıktır. En yaygın belirtileri; kilo alımı, regl periyotlarında düzensizlik, tüylenme, cilt yağlanması ve akne şeklindedir. Saç tellerinde incelme ve erkek tipi saç dökülmesi de görülebilir.

Polikistik over tanısı ultrason muayenesiyle konulur. Kistler genellikle 2-3 mm çapındadır.

Polikistik Over Nedenleri

Sebebi tam olarak tespit edilemese de genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Öte yandan hormonal dengesizlikler de polikistik over ile doğrudan ilişkilidir. Testosteron/ androjen hormon düzeyinin aşırı yükselmesi PKOS hastalığına sebebiyet verir.

Polikistik Over Olanlar Hamile Kalabilir mi?

Polikistik over hamileliğe engel mi? Sorusuna ‘kesinlikle evet’ diye cevap verilemez. BU rahatsızlık gebe kalmayı zorlaştırır. Fakat yüzde yüz önlediği söylenemez. Polikistik over olduğu halde hamile kalanlar çoktur.

Dolayısıyla umudunuzu yitirmemeniz gerekir. Moralinizi yüksek tutarak tedaviye devam etmeniz büyük önem taşır.

Polikistik Over Olanlar Nasıl Hamile Kalır?

Polikistik over tedavisi erken dönemde daha fazla başarı gösterir. Tedavide kişiye özel bir diyet programı hazırlanarak hastanın ideal kiloya inmesi sağlanır. Yaşam tarzını değiştirmek ve düzenli egzersiz yapmak da tedavinin olumlu sonuç vermesinde büyük rol oynar.

Âdetin düzene girmesi için doğum kontrol hapı reçete edilebilir. Ya da Glikofaj, Metformin gibi ilaçlara başvurulabilir.

Sivilce ve tüylenme gibi sorunlar için başka ilaçlar da yazılabilir.

Polikistik Over Hamilelikİçin Bitkisel Tedavi

Polikistik over gebelik hayalinizin gerçekleşmesine engel olmasın istiyorsanız bu tedavilerin yanı sıra, doğal çözümlerden de yararlanabilirsiniz. Fakat bunları doktorunuza danışarak uygulamalısınız.

Soğan Kürü

İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği bu kürü deneyebilirsiniz. Kıl dönmesine, iyi huylu prostat büyümesi ve miyomlara da faydalıdır. İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  1. Açık kahverengi kabuklu bir adet kuru soğan (Mor, beyaz ya da kırmızı olmaz.)
  2. 400 ml klorsuz su (Marketlerdeki pet şişe suları da kullanılabilir.)

Suyu bir tencerede kaynatın. Soğanı dörde bölüp suya atın. 5 dakika kaynatıp ocaktan alın. Ilıdıktan sonra süzüp için. Bunu 15 gün uygulayın. Her gün yeniden hazırlayın. Öğle ve akşam yemeğinizden 10 dakika önce, ılık halde tüketin.

Keten Tohumu

Erkeklik hormon seviyelerinin yükselmesi polikistik over hastalığına sebep olur. Keten tohumu bu hormonların dengelenmesinde etkilidir. 1-2 çorba kaşığı keten tohumunu bir bardak suyla karıştırarak tüketmeniz önerilir. Ancak keten tohumu taze öğütülmüş olmalıdır.

Tarçın

Bir su bardağı sıcak suya bir tatlı kaşığı tarçın ekleyin. Her gün düzenli olarak yaparsanız faydasını görebilirsiniz.

Tarçın hapı kullanmanız da mümkündür. Fakat bunu doktorunuza danışmadan yapmamalısınız . Tarçın hapının günde 3 kapsülden fazla alınması tavsiye edilmez.

Dilerseniz tarçını yoğurt, süzme peynir, yulaf ezmesi veya fıstık ezmesi ile birlikte tüketebilirsiniz. Hamilelik şekeriniz varsa bunu kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Tarçın kan şekerini düşürebilir.

Adaçayı

Doğal adaçayından yararlanmalısınız. Aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Avuç iççi miktarında kullanılması yeterlidir.

½ tatlı kaşığı çörek otu ve 1-2 bardak suyla kaynatılır. Demlenir ve bir müddet kendi hâline bırakılır. 3 hafta boyunca her gün yapılmalıdır.

Maydanoz Kürü

Polikistik over hamilelik amacıma ulaşmamı önlemesin, çocuk özlemim dinsin diyenlerdenseniz, ilaç ve diyet tedavisiyle beraber maydanoz kürünü uygulayabilirsiniz.

Maydanoz kürü rahim bölgesini uyarır. Âdet düzensizliğini giderir. Bu yönüyle polikistik over hastaları için de şifâlıdır.

Maydanozları sirkeli suda yıkayın. Yarım limonu ve maydanozları doğrayın. (Limonun kabuklarını soymayın.)

Bunları 200 ml suda kaynatın. Ilıtıp için 3 hafta tatbik etmeyi sürdürün.

Polikistik Over Gebelik İçin Tavsiyeler

  1. Nane çayı, androjenik özelliğiyle polikistik over bitkisel tedavi yelpazesinde kendine yer bulur. Bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş nane yaprağı ekleyin. 5-10 dakika kaynatın. Günde iki kez tüketin. 2-3 hafta uygulamaya devam edin.
  2. Meyan kökü, balık yağı takviyesi ve hayat bitkisi de polikistik over sorunuyla mücadeleye destek olur. Fakat hipertansiyon hastaları, kalp veya karaciğer rahatsızlığı bulunanların meyan kökü kullanmaları sakıncalıdır.
  3. Üç tatlı kaşığı çemen tohumunu suya atın. 6-7 saat beklemeye bırakın. Her sabah birer tatlı kaşığı bundan yeyin. Bal ile beraber tüketmelisiniz. Öğle ve akşam yemeklerinden önce de yine 1 tatlı kaşığı almalısınız.
  4. Elma sirkesi, insülin üretimini düzenleyerek PKOS rahatsızlığının tedavisine katkıda bulunur. Çiğ haldeki elma sirkesinden iki tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suya ilâve edilir. Kahvaltıdan ve akşam yemeğinden evvel tüketilmelidir.

Görüldüğü gibi polikistik over hamilelik konusunda mutlak bir engel değildir. Hasretle beklediğiniz evladınızz için pozitif düşünmeli, tedavilerinizi aksatmamalısınız.

Facebook sayfamızı takip ederek içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Instagram sayfamızı takip ederek içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Sitemizde Hamilelik Hastalıkları ile ilgili diğer içeriklerimiz için tıklayınız  

Hamile Yaşam’da bulunan sağlık makaleleri tavsiye öneri niteliğinde olup ciddi durumlar yada şüphelerde hekiminize danışmanız şiddet ile önerilir, aksi durumlarda hamileyasam.com sorumluluk kabul etmez.

9 Beğen

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir